WinRAR i kwestie licencyjne

Tego programu nie trzeba nikomu chyba przedstawiać. Jest najpopularniejszym archiwizatorem plików na świecie. Praktycznie nie posiada wad. Wielu ludziom przeszkadza jedynie następujące okienko pojawiające się po 40 dniach od instalacji. Większość z was pewnie ignoruje wspomniany komunikat i spokojnie korzysta z programu. Otóż wszyscy którzy tak robią łamią prawo.

W licencji programu jest zapisane, że po upływie 40 dni od instalacji użytkownik powinien zakupić pełną wersję programu.

Anyone may use this software during a test period of 40 days. Following this test period of 40 days or less, if you wish to continue to use WinRAR, you MUST register.

Co w wolnym przekładzie oznacza "Każdy może testować ten program przez 40 dni. Po upływie 40 dni, jeśli chcesz kontynuować używanie WinRAR MUSISZ zarejestrować program."

Tutaj nasuwa się ciekawy wniosek. Miliony ludzi łamią prawo używając programu dalej i można przypuszczać że wielu z nich robi to nieświadomie.

Zakup licencji
Według strony winrar.pl przedstawiającej się jako polska strona programu WinRAR polscy użytkownicy tego programu mogą zakupić licencję pod następującym adresem:

http://www.anysoft.pl/product_info.php?ref=13&products_id=95&affiliate_banner_id=1

Koszt licencji na jedną to osobę to bagatela 121zł. Nic dziwnego że mało osób decyduje się na legalne użytkowanie tego programu, zwłaszcza że jedynym objawem jest malutkie okienko.

Alternatywa
Co więc jeśli chcemy legalnie używać jakiegoś archiwizatora plików? Sensowną alternatywą wydaje mi się 7-zip który posiada większość funkcji WinRARa, ma polski interface i jest darmowy. Program ma możliwość kompresji plików we własnym formacie *.7z, który najwidoczniej został uznany za dobry ponieważ twórca WinRARa zaimplementował go w swoim programie.

Komentarze wyłączone

Możliwość komentowania na blogu została wyłączona. Zapraszam do kontaktu na Twitterze, Facebooku lub poprzez formularz, o ten tutaj. Do usłyszenia!