Szkopski dla opornych cz. 4 - Dativ

Już dużo czasu upłynęło od ostatniej części "Szkopskiego…". Nauczony nowymi doświadczeniami na jakże ciekawych lekcjach języka niemieckiego. Głównym bohaterem dzisiejszej części jest Dativ.

Co to jest, zastanawiasz się może? Otóż Dattiv jest to kolejny przypadek w języku niemieckim (swoją drogą miałem nadzieje że tylko w naszej mowie ojczystej jest taki genialny wymysł). Czym ciekawym charakteryzuje się Dativ? Mi najbardziej spodobały się zmiany które zachodzą w rodzajnikach (o których więcej pisałem w części pierwszej).

Otóż w tym przypadku rodzaj męski i nijaki z rodzajnika der i das zamienia się na rodzajnik "den". To jest nawet wygodne ponieważ zostaje mniej do zapamiętania (chociaż sądzę, ze aby było mniej do zapamiętania mogli darować sobie ten wymysł).

Dużo ciekawiej sprawa ma się z rzeczownikami o rodzaju żeńskim. Otóż wtedy rodzajnik zamieniamy na "der". Potem wychodzą takie "kwiatki" jak:

  • Der Mutter
  • Der Katze

i tak dalej… Gratuluję pomysłowości i ruszam na poszukiwanie nowych takich "kwiatków".

Komentarze wyłączone

Możliwość komentowania na blogu została wyłączona. Zapraszam do kontaktu na Twitterze, Facebooku lub poprzez formularz, o ten tutaj. Do usłyszenia!