Sobak.pl - nowy szablon

Jedną ze zmian dokonanych przy ostatniej migracji, którą z pewnością moi stali czytelnicy (kilku takich jest :P) zauważyli od razu, jest zmiana szablonu na na moim blogu. Nadal jest to Mystique, jednak wersja, z której korzystałem tak długo pochodziła sprzed ponad dwóch lat (pobierałem ją dziesiątego maja 2010, w momencie zakładania bloga). Teraz, po tak długim czasie zdecydowałem się jednak na pobranie najnowszej wersji. Nie było to łatwe, bo w mojej poprzedniej wersji wprowadziłem ogromną ilość modyfikacji.

Przy tej okazji udało mi się jednak przełamać i zachęcony nowym wyglądem (i częściowo nowymi możliwościami) postanowiłem dokonać aktualizacji i ponownie poprawić co nieco w szablonie. Największą robotą było przetłumaczenie całego szablonu na polski (jeśli gdzieś znaleźliście błędy w tłumaczeniu to proszę serdecznie o kontakt).

Poza tym (tak samo jak w poprzedniej wersji szablonu z której korzystałem) starałem się lekko poprawić wynikowy kod HTML. Niestety, Wordpress zbudowany jest w ten sposób, że pewne fragmenty kodu narzuca odgórnie, więc żeby je zmodyfikować musiałbym albo napisać własne wersje masy funkcji z Wordpressa albo modyfikować jego rdzeń, wykraczając z modyfikacjami poza pliki szablonu, co oznaczało by odcięcie się od aktualizacji oprogramowania, bo przy każdej z nich Wordpress nadpisywałby moje zmiany.

Jedną z wprowadzonych zmian jest przeniesienie favicon.ico z katalogu theme'u do głównego katalogu strony (root). Dlaczego? Część przeglądarek wczytując stronę za każdym razem robi dodatkowego requesta pod /favicon.ico w poszukiwaniu favicony. Dopiero gdy jej tam nie znajdzie, to podąża do lokalizacji podanej w znaczniku meta. Efekt jest prosty, mając favicon.ico w innej lokalizacji od części przeglądarek dostawałem o jedne request więcej przy każdym wywołaniu strony. Drobna poprawka, ale skoro coś może być lepsze tak małym nakładem czasu, do dlaczego tego nie zmienić?

Zrobiłem też trochę porządków w sekcji head dokumentu. Usunąłem linki do RSD, WLW, wersję Wordpressa (meta generator) i jeszcze kilka zbędnych rzeczy. Tutaj na szczęście Wordpress pozwala na modyfikację za pomocą systemu akcji (add_action(), remove_action()).

Chciałem też zmniejszyć ilość dołączanych plików CSS i JS, połączyć je w kilka więszych (bo strona generuje spore ilości requestów), ale żeby to osiągnąć musiałbym przerobić używane przez siebie pluginy oraz szablon, a nie mam ochoty tracić pracy przy każdej aktualizacji wtyczki lub co gorsza rezygnować z aktualizacji.

Tym razem zmian ściśle pod maską szablonu nie było wiele, w zasadzie tylko powyższe drobnostki i dopisanie jednego własnego widgetu.

Mam nadzieję, że szablon Wam się podoba, jeśli macie jakieś uwagi, komentujcie :)

Komentarze wyłączone

Możliwość komentowania na blogu została wyłączona. Zapraszam do kontaktu na Twitterze, Facebooku lub poprzez formularz, o ten tutaj. Do usłyszenia!