PHP 5.4 alpha wydane - krok do przodu? [aktualizacja]

Wczoraj developerzy PHP wydali pierwszą wersję alpha z gałęzi 5.4. Wersja ta przynosi sporo zmian, w tym kilka które naprawdę warto wymienić:

  • usunięto register_globals - wprawdzie nikt normalny tego nie włącza, ale to będzie jedna luka bezpieczeństwa mniej o którą będziemy się martwić
  • usunięto safe_mode - hostingi przestaną nas tym męczyć
  • <?= jest teraz zawsze dostępne bez względu na ustawienie short_tags
  • Dodano domyślnie multibyte support. Wcześniej, aby go mieć należało skompilować PHP z opcją --enable-zend-multibyte. Teraz można to włączać lub wyłączać w php.ini
  • zdeprecjonowano funkcję mysql_list_dbs()
  • sporo innych zmian - głównie w rozszerzeniach

Na ostudzenie emocji można zadać dwa pytania. Po pierwsze: kiedy doczekamy się wersji finalnej? Drugie pytanie może jeszcze bardziej zdemotywować: Kiedy doczekamy się wprowadzenia PHP 5.4 na hostingach (nie mówiąc już o tych darmowych, które aktualizacje PHP często odciągają jak tylko się da).

Pełna lista zmian tutaj.

Aktualizacja (09.07.11)

Wszystko wskazuje na to, że w prowadzonym właśnie głosowaniu kolejnych zmian do wersji finalnej zostaną wywalone także magic quotes. Niedługo osiągnę PHP-ową Nirvanę :)

Aktualizacja (16.08.11)

W najnowszej wersji PHP5.4 - alpha 3 zostały usunięte wszystkie rzeczy związane z magic quotes.

Komentarze wyłączone

Możliwość komentowania na blogu została wyłączona. Zapraszam do kontaktu na Twitterze, Facebooku lub poprzez formularz, o ten tutaj. Do usłyszenia!