Minifikowanie kodu JS i CSS

Bardzo możliwe, że podczas swoich doświadczeń z tworzeniem stron WWW zetknąłeś się kiedyś z pojęciem minifikacji kodu. Mimo wszystko poczynię krótki wstęp dla osób, które nie mają pojęcia o co chodzi.

Minifikowanie lub minifikacja to proces zmniejszania objętości kodu źródłowego przy zachowaniu jego dotychczasowego działania. Jest to więc jedna z odmian kompresji. Wystarczy spojrzeć na dowolny plik CSS, JavaScript czy HTML, aby zobaczyć, że można stosunkowo łatwo zmniejszyć jego objętość, np. przez usunięcie przełamań linii, komentarzy, wcięć i tak dalej. O ile przy kodzie HTML wspomniany proces nie jest taki łatwy, bo nie możemy przecież pozbawić spacji i enterów tekstu znajdującego się pomiędzy znacznikami, to w wypadku CSS i JS zadanie jest dosyć proste.

Powstało sporo narzędzi do realizacji tego zadania, a taka forma optymalizacji stron WWW jest wysoce zalecana. Wiadomo, że lepiej wysyłać użytkownikowi jak najmniej zbędnych danych (a nasze komentarze w plikach CSS są raczej zbędne ;)).

Jednym z najlepszych narzędzi realizującym zarówno kompresje JS, jak i CSS jest YUI Compressor. Jest to program autorstwa Yahoo! napisany w Javie. Ze względu na dobre wyniki kompresji powstało wiele portów do innych języków, np. PHP. Porcja linków dla wszystkich zainteresowanych:

Komentarze wyłączone

Możliwość komentowania na blogu została wyłączona. Zapraszam do kontaktu na Twitterze, Facebooku lub poprzez formularz, o ten tutaj. Do usłyszenia!