Minecraft TechnicPack (i API)

W dzisiejszym wpisie chciałbym opisać swoje wrażenia i przemyślenia na temat TechnicPacka, czyli zbioru modyfikacji do gry Minecraft. Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest ten cały TechnicPack: otóż jest to program który za pomocą swojego launchera potrafi w banalny sposób zainstalować nam Minecrafta z ogromną ilością powiązanych tematycznie modyfikacji.

Po pobraniu TechnicLaunchera na swój komputer (o dziwo nie działa mi wersja *.exe na Windowsa, więc korzystam z wersji *.jar na wszystkie systemy) możemy zainstalować jedną z pięciu paczek modyfikacji:

  • Technic – na tej paczce skupię się w tym wpisie
  • Tekkit – wersja multiplayer dla Technica (nazwa nawiązuje rzecz jasna do „Technicznego Bukkita”)
  • YogBox
  • VoxelModPack
  • Hack Slash Mine

Instalacja moda jest prosta aż do bólu. Po prostu wybieramy jednego z nich, wpisujemy dane swojego konta Minecraft i klikamy przycisk „Login”. W tym momencie rozpocznie się pobieranie wszystkich modyfikacji potrzebnych do skompletowania danej paczki. W przypadku Technica jest to około 100MB, więc sami musicie ocenić, ile zajmie to waszemu połączeniu internetowemu.

Przed rozpoczęciem opisywania samego Tekkita chcę zwrócić uwagę na dwie rzeczy: po pierwsze, TechnicLauncher wymaga podania danych do konta Minecraft, więc jest tylko dla Premium. Oczywiście w Internecie są jego scrackowane kopie :P

Po drugie: dowolne zainstalowane modpacki z TechnicPacka są niezależne od siebie samych jak i od zwykłego Minecrafta. Każdy z nich ma własny folder a więc i foldery takie jak saves, texturepacks, bin itd.

Jak już powiedziałem ja skupię się na krótkim opisaniu Technica. Jest to bardzo rozbudowana paczka modyfikacji, tak więc podstawą było znalezienie sobie jakiegoś źródła informacji. Oczywiście masa jest wszelakich poradników na YouTubie. Jednak, jako że preferuję tekst, bo mam dosyć wolne łącze i po prostu szybko czytam, to chciałem sobie znaleźć coś pisanego. Mogę polecić TechnicPack Wiki, która zawiera sporo rozbudowanych artykułów w języku angielskim.

Po zainstalowaniu Technica i zalogowaniu się, ukaże się niezmienione, znane wszystkim menu główne Minecrafta. Zdziwić może jeden fakt, Technic jest oparty na Minecrafcie 1.1 (podczas pisania tego artykułu najnowszą wersją stabilną jest 1.2.5).

Ja z powodu chęci przyspieszenia gry usunąłem mody Milenaire i Not Enough Items (jakby ktoś nie wiedział – coś podobnego do TooManyItems –mod do cheatowania). Ustawiłem także grafikę na tryb fast i render distance na normal (nie wiedzieć czemu domyślnie był ustawiony na far, mimo tego, że nawet nie mam 64-bitowej Javy). Po tych zabiegach gra zabiera mi około 1.2GB RAM-u (tak tak, witamy w świecie zasobożernych modyfikacji ;)), a ilość FPS-ów wystarcza do wygodnej gry.

Pierwsze kroki z Techniciem zapewne będą dla Was trudne. Z pozoru normalny Minecraft, jednak co chwilę możemy natknąć się na masę materiałów niewiadomego zastosowania, takich jak miedź, srebro, szafiry, rubiny, cynk itd. Tutaj z pomocą przychodzi zalinkowana powyżej wiki.

Na Technica składa się ponad 30 modyfikacji jednak dosyć łatwo można wyodrębnić te, które najbardziej zmieniają rozgrywkę:

  • Industrial Craft – kolosalna modyfikacja. Umożliwia tworzenie rozmaitych maszyn, generatorów, dzięki niej możemy nawet zbudować reaktor jądrowy (nie radzę stawiać zbyt blisko domu, jeśli nie chcecie mieć krateru przez niedopatrzenie :P). Zbudowanie niektórych maszyn wymaga tak dużo zasobów i przetwarzania ich w różnych innych maszynach, że nie zdziwcie się jeśli do uzyskania jednego bloku będziecie potrzebować i 10 minut (zwłaszcza jeśli w międzyczasie będziecie musieli dobierać surowce, bo łatwo o czymś zapomnieć).
  • Buildcraft– bardzo rozbudowana modyfikacja umożliwiająca m.in. tworzenie automatycznie pracujących kamieniołomów, automatycznych stołów craftingowych, dostarczająca ogromną ilość rozmaitych pomp, silników i rur – zastosowań jest masa – wystarczy poszukać dobrze w sieci.
  • RedPower – modyfikacja dla wszystkich „elektryków” redstone. Jednym może popsuć całą zabawę z niedogodnościami w Minecrafcie (na przykład przekazywanie sygnału do góry), innym może tylko zdjąć z głowy niepotrzebne utrudnienia i pozwolić zająć się faktycznym działaniem, gdyż pozwala m.in. na kładzenie kabli w pionie. Przy okazji warto też wspomnieć o innej modyfikacji zawartej w Technicu, czyli o Wireless Redstone. Nazwa chyba mówi wszystko, ale jeśli nie, to powiem tylko krótko że jest to bezprzewodowy redstone. Stawiamy nadajnik, stawiamy odbiornik i mamy z głowy ciągnięcie kabli przez niewygodne miejsca.
  • Equivalent Exchange – modyfikacja pozwalająca na wymianę jednych przedmiotów na inne (każdemu przedmiotowi jest przyznawana jakaś wartość i na tej zasadzie się to odbywa) oraz udostępniająca nam specjalną skrzynię "klonującą" itemy, która jest zasilana wyłącznie światłem. Oczywiście mod umożliwia o wiele więcej, jednak to są najważniejsze funkcje.
  • Mo' Creatures - masa nowych mobów - szczury, myszy, kozy, konie, ogry, wilki, wilkołaki, tygrysy, nowe szkielety, skorpiony itd itd. Jest tego pewnie z kilkadziesiąt sztuk.

Poza tym znajdziecie ogrom innych modyfikacji np. dodających różne nowe rodzaje broni – od noży, przez halabardy i młoty bojowe, aż po muszkiety z bagnetami i armaty.

Na mapie możemy odnaleźć wiele ruin czegoś w rodzaju świątyń (zasługa moda CARuins). Warto się rozejrzeć, bo prawie w każdej znajdziemy jakąś skrzynkę (i mob spawner :D)

Technic diametralnie odmienia rozgrywkę w Minecrafta i niektórym może być ciężko, zwłaszcza na początku, jednak uważam, że wszyscy, którzy lubią się bawić w różne automatyzacje czynności albo po prostu mają dosyć zwykłego Minecrafta spędzą z tą modyfikacją trochę czasu.

Wiążę też lekkie nadzieje w związku z zapowiadanym na wersję 1.3 API dla modyfikacji. Fakt, że jak na razie mamy już chyba 12 snapshotów i po API ani śladu, ale zakładam optymistycznie, że po prostu się nim nie chwalą. Jestem bardzo ciekaw zmian w wydajności, rozmiarze i szybkości przygotowywania Technica. W końcu to bardzo duża paczka modyfikacji i w takiej skali będzie łatwiej zauważyć zmiany.

Nie wiem czy ktoś z Was interesował się tym jak tworzy się modyfikacje dla klienta Minecrafta, więc krótko opiszę. Minecraft Coder Pack (polecany na forum MC) zawiera… dekompilator jego kodu źródłowego :D Tak więc instrukcja instalowania modyfikacji, to: otwórz minecraft.jar, usuń META-INF i podmień jakieś pliki *.class. No fajnie, przy jednym modzie proste aż do bólu, ale co jeśli kilka modów chce wprowadzić zmiany w tym samym pliku? Już mamy kiszkę.

Dlatego właśnie powstały tzw. mod loadery, np. ModLoader (bardzo oryginalna nazwa, nie ma co). Zapobiegają one występowaniu kolizji między modami i ułatwiają ich modyfikację (nie ruszamy minecraft.jar, po prostu w folderze MC pojawia się nam podfolder mods/, do którego wrzucamy modyfikacje w formacie *.jar). Już jest lepiej, prawda? Jednak tu pozostają dwie zasadnicze kwestie. Wydajność takiego rozwiązania i to, że takich modloaderów jest kilka (sam Tekkit zawiera trzy, bo różne mody zostały dostosowane do rożnych loaderów). Dlatego też z niecierpliwością czekam na oficjalne API modyfikacji dla Minecrafta. Czy wydadzą je w wersji 1.3? Mam nadzieję, że dowiemy się już niedługo :)

Komentarze wyłączone

Możliwość komentowania na blogu została wyłączona. Zapraszam do kontaktu na Twitterze, Facebooku lub poprzez formularz, o ten tutaj. Do usłyszenia!