Jak korzystnie zastąpić Adobe Reader [akt.]

Możliwe że wyposażając nowy system operacyjny w najpotrzebniejsze programy, tak jak ja, na liście programów do zainstalowania miałeś wpisany program Adobe Reader. Możliwe że nigdy nie pomyślałeś że są dla niego lepsze alternatywy. A jednak są…

Chciałbym zaprezentować program Foxit Reader. Jest to "lekki" czytnik plików PDF stworzony przez firmę Foxit Software. Jego przewagę nad Adobe Readerem stanowią między innymi:

  1. Znacznie mniej obciąża komputer. Instalator programu Adobe Reader zajmuje 53 MB, natomiast programu Foxit Reader zaledwie 6 MB. Po zainstalowaniu różnica jest kolosalna. Adobe Reader zajmuje 147 MB natomiast Foxit Reader 10 MB.
  2. Dużo szybsze wczytywanie. Przy otwieraniu nawet niezbyt dużych plików PDF różnica w szybkości otwierania jest zauważalna mimo posiadania nie najgorszego sprzętu.
  3. Częstsze aktualizacje. Tutaj na szczęście Adobe Reader nie odstępuje aż tak bardzo. Najnowsze wersje obu programów zostały wydane w sierpniu.
  4. Większe bezpieczeństwo. Panuje powszechne przekonanie, że pliki PDF są podatne na wirusy. To nie do końca prawda. Większość szkodliwych programów jest pisana pod Adobe Readera. Oznacza to więc, że posiadając inny program jesteśmy bezpieczniejsi.
  5. Ładny interface. Jeśli po przeczytaniu punktu pierwszego obawiasz się że program Foxit Reader ze względu na małe rozmiary będzie pozbawiony jakichkolwiek elementów estetycznych w interfejsie. Otóż nic bardziej mylnego! Moim zdaniem można stwierdzić nawet, że interface Foxit Readera jest ładniejszy niż Adobe. Jest nieskomplikowany i intuicyjny przy zachowaniu wymaganej estetyki.
  6. Wieloplatformowość. Foxit Reader podobnie jak jego konkurent od Adobe jest dostępny także na Linuxa. Niestety nie posiada on wersji na MAC OS.
  7. Nie instaluje syfu. Instalator FR na ostatnim etapie proponuje jedynie utworzenie skrótu na pulpicie do ebay.com i trzeba pamiętać o odznaczeniu tej opcji! Natomiast Adobe Reader przy pobieraniu ma domyślnie zaznaczone pobranie Free McAfee® Security Scan Plus.

Wady Foxit Reader.
Oczywiście Foxit Reader jak każdy program nie jest pozbawiony wad. Jedyną którą zauważyłem przy używaniu tego programu to możliwość pobrania dodatkowej paczki z językiem polskim poprzez dodatkową opcję w menu ustawień.

Mam nadzieje, że ten wpis przekonał cię do rozważań nad zmianą czytnika PDF. :) Jeśli tak to program Foxit Reader można pobrać np. stąd.

Aktualizacja (17.09.10)
Niewątpliwą wadą Foxit Readera jest brak automatycznej integracji z przeglądarką Mozilla Firefox (jest za to z IE). Tzn: aby otworzyć plik PDF na stronie trzeba by pobrać go najpierw na dysk.

Na pomoc przychodzi nam wtyczka Firefox Plugin. Jak ją zainstalować? Bardzo łatwo. Włączamy program Foxit Reader i z zakładki Help wybieramy pozycję Check for Updates Now. Z lewej strony ekranu wybieramy Firefox Plugin i klikamy Add.

Uwaga: rozwiązanie nie testowane!

Komentarze wyłączone

Możliwość komentowania na blogu została wyłączona. Zapraszam do kontaktu na Twitterze, Facebooku lub poprzez formularz, o ten tutaj. Do usłyszenia!