[Mini] Czym jest i jak działa plik .gitkeep?

Być może miałeś okazję zobaczyć taki plik w kilku repozytoriach Git i zastanawiałeś się czym on jest. Podstawowa znajomość angielskiego pozwala stwierdzić, że będzie on czymś w rodzaju pliku .gitignore - wewnętrznym plikiem przekazującym jakieś informacje gitowi.

Rolą pliku .gitkeep jest spowodowanie aby dany folder był wysłany do repozytorium nawet gdy nie zawiera żadnych innych plików - git bowiem pomija puste foldery przy commitowaniu. Teraz uwaga: plik nie jest w żaden sposób częścią standardu - jest to nazwa umowna - plik na dobrą sprawę może być dowolnym innym (pustym bądź nie) plikiem, jest on potrzebny aby Git uwzględnił zawierający go folder w repozytorium. Wprowadzenie jakiejś określonej nazwy pozwala po prostu zorientować się czym jest plik, po samej jego nazwie.

Tak więc podsumowując jakby ktoś nie zrozumiał: folder pusty nie jest "widziany" przez Gita, tak więc dodaje się do takich folderów puste pliki o dowolnych nazwach, żeby zmienić to zachowanie. Kilka osób umówiło się natomiast, że .gitkeep to dobra nazwa, bo nawiązuje konwencją do .gitignore - faktycznego pliku konfiguracyjnego no i mówi nam nazwą o co w pliku chodzi.

Komentarze wyłączone

Możliwość komentowania na blogu została wyłączona. Zapraszam do kontaktu na Twitterze, Facebooku lub poprzez formularz, o ten tutaj. Do usłyszenia!