Zachowanie godne pochwały, czyli jak rozmawiać z uczniami

Tym razem dla odmiany chciałbym napisać coś optymistycznego. Mianowicie sytuacja ta zdarzyła się dzisiaj przed lekcją. Przerwa już dawno się skończyła, ale nauczycielka nie przychodziła, więc jak to mamy w zwyczaju zaczęliśmy gadać. Po chwili z sali obok wyszła nauczycielka i już mogłem się założyć że powie coś w stylu.

"Czy wy oszaleliście! Tu obok piszą matury!! Natychmiast się ustawić i uspokoić! Kto jest waszym wychowawcą!!??"

Tak jak to usłyszeliśmy od innej nauczycielki parę dni temu. Jednak ona się z nami przywitała, spytała się czy nie mamy teraz lekcji, a kiedy powiedzieliśmy jej, że czekamy na panią zaproponowała nam aby gospodarz klasy zszedł do sekretariatu i spytał się co mamy zrobić.

Zero wrzasków, mniej stresu dla niej i dla nas, a sprawa rozwiązana. Wg mnie zachowanie godne pochwały (żeby tylko więcej osób tak robiło).

Po tej sytuacji nasunęło mi się takie bardzo filozoficzne stwierdzenie:
Nie sztuką jest ukarać kogoś za to, że robi źle.
Sztuką jest pokazać mu jak zrobić to dobrze.

Jeden komentarz do “Zachowanie godne pochwały, czyli jak rozmawiać z uczniami

  1. Pełna kulturka. Czego to człowiek nie robi w stresie żeby dobrze wypaść w oczach dyrekcji.

    Ja tam mam inną teorię. Nauczyciel powinien podchodzić z dystansem i na luzie do nauczania. Aktualnie kadra nauczycielska jak dla mnie to w 90% nieudacznicy, którym się nie udało gdzieś dostać albo po prostu nie mieli znajomości i muszą się kisić z czyimiś dziećmi. Najgorsze jest właśnie nauczanie obcych.

    Jakby pensja nauczyciela w Polsce była przybliżona do tej w USA to naprawdę byłoby wielu nauczycieli z powołaniem i pasją.

    Zarobki nauczycieli w USA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *