Szkopski dla opornych cz. 4 – Dativ

Już dużo czasu upłynęło od ostatniej części "Szkopskiego...". Nauczony nowymi doświadczeniami na jakże ciekawych lekcjach języka niemieckiego. Głównym bohaterem dzisiejszej części jest Dativ.

Co to jest, zastanawiasz się może? Otóż Dattiv jest to kolejny przypadek w języku niemieckim (swoją drogą miałem nadzieje że tylko w naszej mowie ojczystej jest taki genialny wymysł). Czym ciekawym charakteryzuje się Dativ? Mi najbardziej spodobały się zmiany które zachodzą w rodzajnikach (o których więcej pisałem w części pierwszej).

Otóż w tym przypadku rodzaj męski i nijaki z rodzajnika der i das zamienia się na rodzajnik "den". To jest nawet wygodne ponieważ zostaje mniej do zapamiętania (chociaż sądzę, ze aby było mniej do zapamiętania mogli darować sobie ten wymysł).

Dużo ciekawiej sprawa ma się z rzeczownikami o rodzaju żeńskim. Otóż wtedy rodzajnik zamieniamy na "der". Potem wychodzą takie "kwiatki" jak:

  1. Der Mutter
  2. Der Katze

i tak dalej... Gratuluję pomysłowości i ruszam na poszukiwanie nowych takich "kwiatków".

Jeden komentarz do “Szkopski dla opornych cz. 4 – Dativ

  1. Iwona pisze:

    „Otóż w tym przypadku rodzaj męski i nijaki z rodzajnika der i das zamienia się na rodzajnik „den”.” – a to ciekawe, by wydawało mi się, że na „dem”, na „den” wymienia się w Dativie liczba mnoga i w Akkusativie rodzaj męski… Mam nadzieję, że była to z twojej strony literówka a nie braki w podstawowej wiedzy…
    Skoro piszesz o przypadkach mógłbyś wspomnieć chociażby o tym, na jakie odpowiadają pytania, bo jest to kwestia kluczowa i dla kogoś kto nie ma o tym pojęcia „der Mutter” faktycznie wydaje się być dziwolągiem, natomiast jeśli zobaczy to w zdaniu nie będzie to już taki kosmiczny widok, mało tego, będzie w pełni wytłumaczalny. Jeśli ten post przeczytałby ktoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z niemieckim mógłby pomyśleć, że „der Mutter” może występować samodzielnie co jest błędnym wnioskiem a z twojego postu.
    Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *