Sobak’s Blog 2014

Drodzy czytelnicy!

Witam Was serdecznie w roku 2014. To pierwszy wpis, ale jak widzą moi stali odwiedzający, nie tylko to się zmieniło. Po ponad 4 latach praktycznie niezmiennego wyglądu bloga doczekał się on porządnej renowacji. Co ciekawe, po ponad roku niezliczonych podejść do "super-nowej-strony", zmianach planów i akcji nudnej jak w operze mydlanej, całą przebudowę zrealizowałem w ciągu jednego dnia. Z drugiej strony zajęło mi to 18 godzin praktycznie ciągłej pracy.

Rzeczy, które zmieniłem jest tak wiele, że nawet nie będę starał się wymienić wszystkich. Na pierwszy rzut oka widać, że zmienił się wygląd strony. Jest to motyw Sorbet od firmy Automattic i mam nadzieję, że przystaje on bardziej do roku 2014 niż dobry, ale wysłużony Mystique. Motyw przerabiałem i tłumaczyłem samodzielnie, dlatego proszę o wybaczenie ewentualnych usterek i zgłoszenie ich do mnie, będę poprawiać.

Dodany został dział portfolio, który odświeża poprzednio znane projekty. Skrypty o zerowym poziomie zostały wyrzucone raz na zawsze, a te, które nadal planuję rozwijać zostały zmigrowane na GitHuba. Wtyczka do portfolio również została spolonizowana przeze mnie, poprawiłem również generowany kod HTML i dostosowałem ją do reszty bloga (m.in. walcząc z przyjaznymi adresami URL).

Jak widać został dodany widget do Twittera (tak, jego też tłumaczyłem). Zdecydowałem się mocno postawić na tę społecznościówkę, gdyż od pewnego czasu szukałem metody tworzenia krótkich wiadomości na blogu, czego oznaką były między innymi wpisy tagowane jako "mini". Dzięki Twitterowi będę mógł wrzucać mniej istotne informacje na bieżąco bez obawy o zapchanie Wam czytników RSS. Jeżeli ktoś z Was używa Twittera, to zapraszam do śledzenia mnie. Poruszane tematy będą w większości pokrywać się z tym, o czym pisuję na blogu. Można również polubić nowopowstały fanpage na Facebooku. Wszystkie odnośniki do społecznościówek można znaleźć po kliknięciu na zieloną ikonę z sercem na górze strony.

Ponownie namieszałem też z adresami URL, mam nadzieję, że teraz zostawię je w spokoju na długo, bo solidnie to przemyślałem. Według mojej wiedzy 100% poprzednich adresów posiada stosowne przekierowania, tak więc żaden link nie powinien ucierpieć, ale wiadomo, jak to wygląda w praktyce, tak więc jeżeli coś nie działa, bardzo proszę o kontakt.

Mam nadzieję, że wprowadzone zmiany przypadną Wam do gustu i spowodują, że będziecie odwiedzać moją stronę z przyjemnością. Planuję teraz zdecydowanie bardziej skupić się na treści i nie kombinować co miesiąc z technicznymi poprawkami na blogu. Content is a king, jak mawiali średniowieczni SEO-wcy. Niezależnie od tego czy chcecie wyrazić swoje zadowolenie, czy wygłosić krytykę, bardzo proszę o komentowanie. Wszelki feedback pozwala mi zorientować się w kierunku oczekiwanych zmian i daje motywację do pracy :)

12 komentarzy do “Sobak’s Blog 2014

 1. Nowy wygląd strony jest po prostu boski ;) Ale jeden malutki szczegół mi się nie podoba; przy hover’ze dla przycisku OPUBLIKUJ KOMENTARZ tekst mógłby się rozjaśniać a nie ściemniać

 2. Odnoszę wrażenie, że nie tylko theme, ale i drastycznie Ci się styl pisania zmienił :P Co do samego zaś layoutu – bugów trochę jest (dalej nie dodałeś .avatar-wrapper { background-color​: #fff; }, o którym Ci pisałem…), myślę, że ten obrazek też się sam tłumaczy. Polecam też dodać required w inputach w formularzu dodawania komentarzy – może zaoszczędzić parę bajtów transferu (i sekund), gdyby się komuś zdarzyło zapomnieć wpisać nick przy odpowiadaniu na wpis. Anyway – powodzenia w dalszym prowadzeniu nowej wersji bloga! :P

 3. Według mnie wygląd strony zmienił się na lepsze. Przede wszystkim podoba mi się prostota i ciekawe połączenie kolorów. I tak jak pisał m4tx wypadało by poprawić formularz do dodawania komentarzy.

 4. Dawno ostatnio nie spoglądałem na czytnik RSS i myślałem, że to wpis ze stycznia, jednakże widzę, że wciąż jestem „na czasie”.
  Bardzo przyjemny i minimalistyczny styl na bloga – podoba mi się. W końcu będę musiał kiedyś zająć swoim blogiem :) Widzę, że założyłeś także fanpage na Facebooku i konto na Twitterze – też kiedyś o tym myślałem, ale póki co nie widziałem większego sensu – może kiedyś też i nad tym popracuję ;)
  Nawiązując jeszcze do theme’a na blogu, to bardzo mi przypomina innego, a konkretniej nazwanego „Convention”.

  • Sobak pisze:

   Faktycznie bardzo podobny motyw – nie znałem go. Akurat na konto na Twitterze planuję postawić mocno, bo tak jak pisałem, wiele jest drobnostek, o których chciało by się napisać, ale pakowanie kilku słów we wpis mija się z celem. Nie chcę robić miliona społecznościówek, które będą prawie martwe, więc dlatego wybrałem tylko dwie.

 5. Coś mi nie halo w topie (głównie coś nie bardzo z napisem „Sobak’s Blog”, ale w sumie nie jestem w stanie powiedzieć, co mi nie pasuje :D Tak jakby mi nie grał z resztą strony. Druga sprawa to to, że oczywiście – komentarze są przepiękne. Ale do cholery nie mogę być tak przegigantyczne :D Wiesz, ile to scrollowania?! I w sumie dlaczego w ogóle „Sobak’s Blog”, kiedy jest po polsku strona? Nie lepiej jakaś ciekawsza nazwa w stylu „Sobakowy Blog” (bo „Blog Sobaka” by brzmiał drętwo trochę)?

  • Sobak pisze:

   W sumie zastanawiałem się nad tym już chyba z rok, żeby zmienić tą nazwę na coś ludzkiego. „Wymyśliłem” Sobak’s Blog 4,5 roku temu, to była chyba druga klasa gimnazjum i bardzo jarało mnie wszystko co po angielsku… Tak czy inaczej, witam na Sobakowym Blogu, vive la Pologne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *