Refleksja na temat wszechobecnego szpiegowania

Nad napisaniem tego wpisu zastanawiałem się już dłuższy czas. Dzisiaj ostatecznie przekonał mnie apel Free Software Fundation o zaprzestanie używania Windowsa m. in. z powodu właśnie szpiegowania. Moim zdaniem szpiegowanie można podzielić na dwie kategorie.

I. Przez serwisy społecznościowe
Tutaj trzeba uznać jedną prawdę. Jedyne straszne, przerażające i jakże tajemnicze informacje, które zdobywają o nas portale społecznościowe, to te, które podamy im sami.

Po prostu dwa razy zastanówmy się zanim wstawimy kompromitujące zdjęcie, albo podamy numer telefonu.

II. Inne
Tutaj już nie mamy takiej możliwości zabezpieczania. Oczywiście - można stosować rozmaite programy, ale nie popadajmy w paranoję. Najczęściej wartość takich informacji jest znikoma... pod warunkiem, że przez komputer nie przepuszczamy super tajnych rzeczy. Narzekasz na zagrożenia związane z przeszukiwaniem dysku przez M$? Po prostu nie zostawiaj na nim numeru karty kredytowej.

Jeśli zaś chodzi o zbieranie informacji np przez Google, to bądźmy szczerzy, że ich wartość nie jest zbyt wielka (no chyba, że szukamy porno dziesięć razy dziennie). Słyszeliście kiedyś żeby ktoś kto pozyskał te informacje od Google np. szantażował kogoś?

Jeden komentarz do “Refleksja na temat wszechobecnego szpiegowania

  1. Dlatego właśnie nie korzystam z portali społecznościowych. Swoją drogą ktoś za Ciebie może wrzucić kompromitujące fotografie i wtedy dopiero zaczyna się młyn. Ostatnia zmiana regulaminu na NK zmusiła mnie właśnie do takiego rozmysłu bo właściciel mógł wykorzystać mój wizerunek w dowolnym celu. Nie rozumiem dlaczego ludzie nadal tam posiadają konto.

    Myślę, że się mylisz odnośnie G. Wiedza to potęga i wielu jej nie doceniło.

    Cenzura w Internecie – polecam każdemu artykuł jeżeli myśli, że internet to wolne i bezpieczne miejsce. Przykładem takiej cenzury była zmiana DNS WikiLeaks spowodowana naciskiem wysokiej rangi polityków amerykańskich na ICANN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *