IronCMS 2 – raport taktyczny

Zgodnie z zapowiedzią, dzisiejszy wpis będzie nakreślał aktualny stan prac nad IronCMS-em 2. Nie chciałbym, aby projekt sprawiał wrażenie porzuconego, bo tak zdecydowanie nie jest.

W wyniku kilku dyskusji i przemyśleń postanowiłem zmienić drastycznie jeden z aspektów skryptu – aktualnie jestem na etapie wdrażania prostego systemu szablonów na potrzeby CMS-a. Przyjął on formę znaną z wielu frameworków webowych (nie tylko PHP) i obecnych tam widoków. Mówiąc krótko i zwięźle – pliki szablonów są pisane z użyciem PHP (i w przyszłości kilku rozsądnych helperów ułatwiających pracę). Powodów, dla których odrzuciłem koncepcję użycia rozbudowanego systemu szablonów z dedykowaną składnią (np. Smarty, Twig) jest kilka, ale to może przedstawię przy innej okazji.

Co jeszcze zmieniło się w CMS-ie od ostatniego wpisu o nim? Przede wszystkim zostały ukończone kolejne kluczowe elementy – system komentarzy jest gotowy niemalże w połowie, funkcja bloga na której chciałem się skupić została już prawie ukończona. Skończone zostało dodatkowe kilka podstron, widocznych zarówno dla odwiedzającego stronę jak i dla administratorów. Gotowy jest praktycznie cały panel administracyjny.

Panel administracyjny IronCMS-a

Powyższy screenshot pokazuje z grubsza jego wygląd i układ. Wspomniany wcześniej system szablonów obejmie także panel administracyjny, tak więc nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby przygotować alternatywne wersje panelu administracyjnego – np. wersję lite czy mobilną.

Aktualnie kluczowymi elementami do ukończenia są: system komentarzy, poprawki do parsera BBCode oraz wspomniany system zmiany szablonów. Po wykonaniu tej pracy ukaże się wersja beta, przeznaczona do skatowania przez grono zażartych testerów. Dopiero po tym rozpocznie się faza wdrażania mojego potworka na sobak.pl :)

Korzystając z okazji chciałbym pozdrowić Thelleo, który intensywnie rozwija swój system zarządzania treścią - LunaCMS.

5 komentarzy do “IronCMS 2 – raport taktyczny

  • Sobak pisze:

   Tutaj muszę niestety ostudzić lekko emocje – oryginalny szablon użyty do panelu administracyjnego nie jest mojego autorstwa. Jest to darmowy szablon z serią poprawek z mojej strony – co prawda, cały kod HTML i dużą część CSS napisałem od nowa, jednak użyte grafiki nie są mojego autorstwa – nie jestem grafikiem :)

   Na pewno poinformuję Cię mailowo o rozpoczęciu betatestów, powinno do nich dojść na początku 2013 roku.

   Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam :)

  • Sobak pisze:

   Bardzo dziękuję :) Też lubię minimalizm, dlatego z oryginalnego szablonu panelu administracyjnego postanowiłem usunąć kilka elementów. Zobaczymy tylko, jak to się będzie sprawować w praktyce.

 1. ZartarPl pisze:

  widzę że szablon zawiera infomację o stanie pluginu do serwera minecraft :D. Sam się bawię bukkitem i technologiami webowymi :P Powodzenia na rynku :D:D:D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *